Quantcast
Channel: POSZTINFO.hu » Arcképcsarnok/Ukrajna/Irodalom
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Tarasz Sevcsenko, az ukránok Petőfije

0
0

Tarasz Sevcsenko a modern ukrán irodalmi nyelv létrehozója.

 

Elképzelései a majdani ukrán nemzetállamról jelentős hatást gyakoroltak az ukrán politikusokra, műveinek komoly szerepe van az ukrán nemzeti érzés, öntudat alakításában.

 

A legnyomorúságosabb jobbágysorban született 1814-ben, gyermekkorában már paraszti munkára fogták. 11 éves volt, amikor árva lett. Hamar kiderült, hogy szép énekhangja van, a népdalok szinte ragadtak rá. A helyi kántor zsoltárokra tanította, hogy segédkezzék a templomi szertartásokon. Ez a kántor – falusi szokás szerint – egyben tanító is volt. Az éles eszű, könnyen tanuló fiú hamarosan jártas lett az ábécében és az egyszeregyben. 14 éves fővel már maga is írt népdal formájú, énekelhető verseket. A kántortanító néhányat megmutatott a földesúrnak is, aki taníttatni kezdte.

 

A földesúr a fiút felvitte Kijevbe és rajziskolába íratta. Ukrajna az Orosz Birodalom tartománya volt. Az ukrán nemesség jobbágyi megalázottságban érezte magát. Közben persze minden iskolába járó ukrán fiú megtanult oroszul, hiszen ez volt a tanítás nyelve is. Itt azonban még keveset tanulhatott, mert ura a litvániai Vilnába (ma Vilnius) költözött. Litvánia Lengyelországhoz tartozott, Lengyelország viszont nyugati felével együtt szintén Oroszországhoz. 

Önarcképe

 

 

 

Sevcsenko ura jóvoltából ott is iskolába járhatott, lengyel iskolába. Hamar megtanult lengyelül, és megismerte Mickiewicz költeményeit. Ez a lendületes-romantikus költészet indította el az eddig is verselő fiút a költészet útjára, ahol hamarosan megtalálta saját hangját. Az igaz, hogy Mickiewicz jellegzetesen romantikus költő, és a romantika ez időben világdivat volt. Sevcsenko azonban paraszti környezetben nőtt fel, a nép gondjait és a megaláztatás nemzeti gondjait, mint témavilágot hozta magával. A nehéz mindennapok élményei és saját szemlélete ösztönösen is a realizmus felé irányították útját. Formavilága is magán hordozta a népdalok hatását.

 

Amikor 17 éves volt, pártfogó földesura a fővárosba, Szentpétervárra költözött, a verseket író, egyre jobban rajzoló fiú ott már magasabb képzőművészeti iskolába járhatott. Kapcsolatba került az egyetemista ifjúsággal.

Összeismerkedett Venecianovval, Brjulovval és a költő Zsukovszkijjal. Segítségükkel sikerült összeszedni annyi pénzt, hogy a jogilag még mindig jobbágyságból kiválthatták.

 

Ekkorra megjelent első versgyűjteménye, "Kobzos" (ukránul "Kobzar") volt a címe. Mindössze nyolc költeményt tartalmazott, a legtöbbnek formája a hajdani népi énekekére emlékeztetett. Innét a cím. Értelmiségi körökben azonnal sikere volt. Sokkal később, verseinek bőséges gyűjteménye ugyanezt a címet viselte, mintha minden, amit írt, a kezdetek kibővítése volna. Holott addig küzdelmes, gyötrelmes éveket kellett végigélnie. Témavilága sokat módosult, gazdagodott. Hangja egyre forradalmibb lett.

 

1845-ben hazaköltözött Ukrajnába. Ott költészete eltelt az otthoni tájak képeivel, a nép életének ábrázolásával, a hagyományos formák egyre reálisabb tartalommal teltek meg. Hivatásszerűen kezdett foglalkozni az ukrán múlt mozzanataival. Munkatársa lett a "Régi okmányokat vizsgáló bizottság" nevű történész társaságnak.

 

Tagja lett a titkos Cirill és Metód társaságnak, amely a szláv népek testvériségét hirdette, de  küzdött a jobbágyság felszabadításáért, az önkényuralom megszüntetéséért és mindenekelőtt a nemzeti elnyomás ellen. Sevcsenko a nagy célok népszerűsítéséért járt az ukrán falvakban, a paraszti nép körében. Közben már kedvelt festő volt, a képeit jól fizették. Rajztudása szakmai körökben is elismerésre talált és 1847-ben – 33 éves korában – a kijevi egyetem meghívta rajztanárnak professzori címmel és rangban. Elérkezett odáig, hogy tisztes polgári színvonalon éljen, neves költő és festő lehessen, családot alapíthasson.

 

 

 

Sevcsenko rajza

 

De elfogták, forradalminak ítélt tevékenysége és néhány lázítónak mondott költeménye miatt letartóztatták. Száműzetésre és börtönre ítélik, eltiltják a rajzolástól és írástól.

Mégis ír, ekkor születnek azoknak a költeményeknek a java, amelyek idők múltán az új – szintén "Kobzos" című – gyűjteményben világhíresek, hamarosan klasszikusok lettek. De a börtönévek leteltével sem engedték szabadon. Internálótáborokból kényszermunkatáborokba került. Majd besorozták közkatonának.

 

 E gyötrelmes évek alatt írta lírai költeményei mellett elbeszélő, verses regényeknek tekinthető műveit, a "Kaukázus"-t és a nagy múltidéző történelmi verses regényt, a Husz János küzdelméről és vértanúhaláláról szóló "Eretnekek"-et. Az ötvenes évek vége felé szabadult.

 

Az orosz irodalom legkiválóbbjai úgy fogadták, mint a kor nagy költőjét. Az ukrán értelmiség saját szellemi vezéralakjának tekintette. Irodalmi elismerés közepette 47 éves korában halt meg. Temetése ukrán nemzeti gyásznap volt. A kor legjelentékenyebb orosz költője, Nyekraszov, elégiával búcsúztatta. A nemzetközi irodalmi vélemény Burns és Petőfi lelki rokonának szokta mondani.

 

Sevcsenko elsőként ötvözte az ukrán népdalokat a klasszikus versírás elemeivel (számos balladája hangulatilag és stilisztikailag nagyon hasonló Arany János balladáihoz). A népies elemeket a városi beszélt nyelvvel és a szláv egyházi szövegekkel ötvözve létrehozta az ukrán irodalmi nyelvet. Műveit több mint 100 nyelvre fordították le, számos balladáját megzenésítették.

 

Talán legismertebb magyarra fordított verse a Végrendelet:

 

Ha meghalok: tágas mezőn
vessétek az ágyam,
egy kurgánnak magasában,
édes Ukrajnámban,
hol a füves messzeséget
véges-végig látom
és hallgatom, hogy a Dnyeper
mint zúg a lapályon.

Ha majd hallom: hogy özönöl
az ellenség vére,
ha majd ömlik Ukrajnából
a tenger kékjébe –
akkor fel az égig szállok
s a küszöbig ott fent,
hálát adni. Hanem addig
nem ismerek istent.

Keljetek fel, zúzzátok szét
valamennyi láncot,
zsarnok-vérrel öntözzétek
a szent szabadságot.
S akkor majd a nagy családban,
csendes szóval hordozzátok
szabad, új családban
nevem a hazában.

 

      


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles